30 Mart 2013 Cumartesi

Selam FilmiYıl 2002.. Yurtdışına giden eğitim gönüllüllerinin hikayesi. Filmde üç örnek verilmiş ama gerçekte o kadar çok olay varki.. Afganistan, Bosna-Hersek ve Senegal'e giden üç öğretmenin hikayesi anlatılmış.

Üç öğretmen yurtdışına doğru yola çıkıyorlar. Arkalarında aileleri, sevdiklerini bırakarak ve sırf Allah rızası için. Gittikleri yerlere Anadolu insanının Selamını götürüyorlar. Ve Selam'la girilen ülkelerde bundan kalıcı oluyorlar ve seviliyorlar.

Bosna-Hersek kısmında Adem hoca, hamile eşini bırakarak hizmete gidiyor. Eşinin doğumundan haber beklerken iki öğrencisinin kavga ettiğini görüyor köprüde. Ayırmaya çalışıyor ama çocuklar köprüden nehre düşüyorlar. Hemen ardından atlıyor Adem hoca. İkisini kurtarıyor ama kendisi nehirde vefat ediyor. Ve son sözleri oradaki çocuğa "Nehir olma, köprü ol".

Afganistan kısmında Zehra öğretmen var. Bayram günü et dağıtımı yapılıyor. Salim isimli çocuğun ve ailesinin durumu ve yaşananlar gösterilmiş. Tabi sevdiği Harun hoca'da Senegalde. Beyazların siyahlara nasıl davrandığı anlatılmış oralarda. Harun hocayla ve açılan Türk okuyla önyargısı kırılıyor ve hocayı sevmeye başlıyor. Ve Harun hocanın onlara normal insan gibi davranması onları çok etkiliyor.

Film bu yola gönül vermiş insanları anlattığı için ilk olması önemli. Ve kendinden örnekler verilerek yapılan filmler o yolda olanlar için de güzel birşey. Aslında Abdullah Aymaz'ın seri kitaplarında bu değerli öğretmenlere yer verilmiş. Bunlar alınıp, okunabilir. Kendimize dersler çıkarabiliriz. Daha çok insana bu güzel değerleri anlatmak için daha fazla çalışmalıyız.

"Başkalarının mutluluğu için yaşayın, sadece karşınızdaki insan mutlu olsun diye birşey yapın."

Filmin Fragmanı :


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder